سلام به همه دوستان و علاقه مندان به الکترونیک 

توی این جلسه در مورد فرکانس و تناوب صحبت میکنیم ، نگران نباشید خیلی آسونه.


 

فرکانس یا بسامد ، تکرار یک شکل موج در واحد زمانه ، این شکل میتونه مثل شکل بالا سینوسی یا مثل شکلهای پایین مثلثی ، مربعی ، پالسی  و دندانه اره‌ای باشه ...


برای مثال اگه 10 بار در ثانیه تکرار داشته باشیم میگیم فرکانس ما 10 هرتز (Hertz) هستش! البته فرکانس رو با سیکل بر ثانیه هم نشون میدن! (یک چرخه که همش داره تکرار میشه رو سیکل میگن) راستی هرتز رو اینجوری Hz هم نشون میدن!


خب این چی هست و به چه درد میخوره؟! 


تمام امواج در طبیعت ، دارای فرکانس مخصوصی هستند مثل امواج لرزشی و صداها ، امواج رادیویی و حتی نور!دونستن مفهوم فرکانس برای کار کردن در الکترونیک چیز مهمیه و نباید سرسری بگیریدش! (البته ساده بود یاد گرفتید)


ولتاژ متناوب برق شهر :


دم دست ترین تغذیه برای کاربردهای عمومی ، برق شهر هست که شکل موجش ، سینوسیه و در ایران با فرکانس 50 هرتز و  در برخی کشورها با فرکانس 60 هرتز عرضه میشه.


چون برق شهر ولتاژ بالایی داره و حدود 220 تا 240 ولت RMS هست  ، برای کار کردن در الکترونیک ، معمولاً از ترانس کاهنده برای کم کردن سطح ولتاژ اون استفاده میشه و همینطور برای جلوگیری از برق گرفتگی!


گفتم RMS !!! خب این آر ام اس چیه؟ که پدر در‌آورده !


RMS یا Root Mean Square به معنی "مقدار مؤثر" هستش یعنی مثلا اگه DC بود با چه مقداری برابری میکرد؟ و با یه مصرف کننده یه توان رو به ما میداد!

همونطور که توی شکل میبینید مقدار RMS برابر با 220 ولت هست و ولتاژ قله یا Peak مقدار بیشتریه!


مقدار پیک در شکل موج سینوسی ، همیشه رادیکال دو برابر مقدار RMS خواهد بود که یعنی اینجا حدود 311 ولت میشه.


بین دو تا قله رو هم بهش میگن ولتاژ پیک تو پیک (Vpp) که اینجا حدود 622 ولت خواهد بود!


در شکل موجهای دیگه هم ولتاژ RMS فرق میکنه ، مثلا در شکل موج مربعی (با دیوتی سایکل 50 درصد) اگه  نصف مثبت و نصف منفی باشه مساوی هست با همون ولتاژ پیک و اگه نیم موج باشه ولتاژ RMS مساوی هست با نصف ولتاژ Peak...و در ولتاژ مثلثی  و دندونه اره‌ای هم ، ولتاژ پیک برابر با رادیکال سه ، ضربدر ولتاژ RMS هستش  در شکل زیر فرکانس مثلثی به دو صورت مثبت تا منفی و صفر تا مثبت رسم شده که هر دو با هم یکی میشن با این تفاوت که فرکانس پایینی دو برابر فرکانس بالاییه...

( قاتی نکنید حالا  ؛ نیم موج نیستش ها )

جلسه بعد در مورد خازن می صحبتیم ....